Založ si blog

Prokuratúra na zožratie

Demokratická šelma je hladná, treba ju nakŕmiť. Najlepšie svojimi neobľúbenými deťmi. Nie je to až  tak dávno, čo sme v novembrovej hmle trochu naivne, ale úprimne štrngali za lepšie postavenie slovenského národa pod slnkom. Demokracia vstúpila do nášho života a učíme sa s ňou vychádzať v dobrom aj v zlom. Za tých dvadsať rokov už prezliekla toľko šiat, že by sa jej nevyrovnala ani najmárnivejšia zlatokopka. Jedno jej však ostalo, živí sa kanibalizmom. Hľadá si stále nové pochúťky, ale prednosť dáva tým zo svojho rodu. A tak po tom, čo sa nenasýtila v staničnej krčme „U Hulíka“, po diétnom a koaličnou šéfkuchárkou zle pripravenom predkrme á la generálny prokurátor, na rad príde hlavný chod – prokuratúra celá.

Ako ju však uvariť tak, aby sa to nedotklo dobrej povesti koaličnej šéfkuchárky? Jednoducho, obviní demokraciu, že necerí na korpulentnú a ťažkopádnu prokuratúru dostatočne tesáky, a tá len nečinne priberá a nevyvíja sa. Preto je potrebná rituálna zakáľačka za prítomnosti tlieskajúcich koaličných hostí vychýrenej staničnej krčmy a hlasito mľaskajúceho plebsu. Už aby to bolo! Pozrite, koľko masti z nej bude, a koľko šunky, ach…

Bokom neostane ani  krstná mama prokuratúry – ústava. Tá sa s nemým úžasom pozerá, ako z nej robí koaličná šéfkuchárka s jej asistentkou trhací kalendár a namiesto zákona zákonov ju mení na diétny receptár pre bezzubých Slovákov.

Pamätám sa, ako nám asistentka šéfkuchárky pred rokmi prednášala na Právnickej fakulte základy obchodného práva. Nebola veľmi výrečná, ale aspoň mala pôvab a šarm. Myslím, že teoreticky niektoré recepty na fungovanie právneho štátu aj ovláda. Teóriou to však v jej prípade končí. A šarm pre istotu vystriedala za aroganciu moci. Je smutné, koľko kuchárov bez praxe varí, pečie a potom amatérsky predáva verejnosti ťažko stráviteľné kúsky. A to všetko kvôli tomu, že nikdy poriadne neokúsili kuchársku prax! Preto sa vo vládnej kuchyni pripravujú čudesné ingrediencie na novelu zákona o prokuratúre, ktorá vôbec nerešpektuje jej ústavné postavenie. Popiera aj medzinárodne uznávanú neprípustnosť závislosti trestného stíhania od politických koncepcií exekutívy. Pani asistentka koaličnej šéfkuchárky má veľkú chuť na kulinárske zásahy do prokurátorskej kuchyne bez toho, aby ju do nej niekto pozval. Pri svojich vareškových pokusoch by však mala vedieť, že slovenská prokuratúra okrem ochrany záujmov štátu chráni aj práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb. A teda nie je štátnym zastupiteľstvom, ako sa pani asistentka mylne domnieva. Slovenská ústava nezaradila prokuratúru medzi orgány výkonnej moci a medzi exekutívou a prokuratúrou neexistujú žiadne ústavné väzby. Veľmi štipľavou a horkou príchuťou navrhovanej právnej  úpravy je povinnosť prokurátora zverejňovať svoje právoplatné rozhodnutia na webe. Nad týmto počinom krútia hlavami vo všetkých európskych štátoch, pretože sa ním zasiahne do práv a zákonom chránených záujmov strán a účastníkov konania. Takzvaná verejná kontrola ohrozí ochranu obetí trestných činov, poškodených aj maloletých, a to všetko bez ohľadu na ústavný a medzinárodne uznávaný princíp prezumpcie neviny.

Prokuratúra je na zožratie a podľa apetítu koaličných hostí staničnej krčmy „U Hulíka“, ktorý na hostinu pozvú aj demokraciu,  si pani prokuratúru chcú zrejme vychutnať ako veľkonočnú šunku. Zabúdajú pritom, že po obžerstve nastáva bolenie brucha a nenásytnú  demokraciu nebude mať po zjedení prokuratúry kto prinútiť k diéte. Bude požierať všetky svoje deti ďalej a ďalej, až sa z nej stane „demokratická“ totalita. Rozjarení krčmový hostia nedbajú ani na medzinárodné dohovory, ani na základnú premisu slobodného štátu, v ktorom sa pomer medzi zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou  nemôže narušiť. Inak  o skutočnej deľbe moci nemôže byť ani reč.  Hlavne, že je v krčme dobrá nálada a zo zvyškov obedového menu nasýtia aj hladných  novinárskych psíkov.

Ak bude pri najbližšej krčmovej zábavke znetvorená aj prokuratúra, asi mi bude ľúto tých premrznutých novembrových večerov, kedy sme pomáhali na svet demokracii. Tej  so sklonmi ku kanibalizmu. V takom prípade sme sa mali zrejme venovať zmysluplnejšej činnosti, napríklad študovať literatúru o zdravej výžive a piť pritom mätový čaj proti nachladnutiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potrebujeme vlastenectvo skutkov

23.07.2016

Na úvod krátka rekapitulácia udalostí posledných mesiacov, ktoré by nás všetkých mali uviesť do stavu maximálnej pohotovosti: január 2016 Istanbul, Turecko – samovražedný atentátnik viac »

Znásilnená Európa

27.01.2016

Biele Európanky sú obetované na oltár multikultúrnej spoločnosti, ktorá používa ako svoju zbraň mladých a agresívnych migrantov. Ak máte pocit, že tento článok nebude poplatný súčasnej viac »

Neúcta k slovenčine

05.01.2016

Rád cestujem po Slovensku. Naša vlasť ma vždy očarí niečím výnimočným. Pri potulkách sa však prirodzene okrem dobrých zjavujú aj nedobré veci. Najviac ma znepokojuje neúcta k nášmu rodnému viac »

NRSR schôdza zasadnutie

Poslanci nezmenili spôsob voľby ústavných sudcov

23.10.2018 23:29, aktualizované: 24.10.2018 00:19

Sudcovia Ústavného súdu SR sa budú voliť tak ako doteraz. Parlament napokon neschválil novelu ústavy, ktorá mala zmeniť spôsob ich voľby.

Peniaze, libra, dolár, euro

Brexit môže upchať hranice. Briti zvažujú dovoz na lodiach

23.10.2018 23:11

Na rokovaní britskej vlády zaznelo, že v v prípade neriadeného brexitu by potrebné potraviny a lieky mohli do krajiny voziť charterové lode.

eskalátor, pohyblivé schody

Pri poruche eskalátora sa zranilo 30 futbalových fanúšikov z Ruska

23.10.2018 23:03

Stupne eskalátora sa prepadli pravdepodobne v dôsledku preťaženia.

Alpy, hory, sneh, zima, Zugspitze

V Rakúsku pátrajú desiatky ľudí po dvoch českých horolezcoch

23.10.2018 22:47

Nezvestní sa v pondelok mali vybrať na najvyšší končiar pohoria Vysoké Taury - Hochalmspitze - v okrese Spittal an der Drau.

Lukáš Machala

Médiá už nie sú strážnym psom demokracie. Stali sa jej pánom. Upravujú naše matrixové životy do podoby, akú nám chcú vnútiť tí, ktorí o nás rozhodujú za oponou. Internet je len ďalšia hra s bábkami a ďalší sociologický prieskum ľudstva. Aj tak však má cenu, aby každý hlas a názor, ktorý si váži sám seba vyletel do éteru a zanechal stopu v čase a priestore.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 73505x
Priemerná čítanosť článkov: 3063x

Autor blogu

Odkazy